Jak czyścić płytę indukcyjną


Płyta indukcyjna to coraz częstsze rozwiązanie w naszych kuchniach. Ma wielu zwolenników, ale też krytków. Nie wszystkie naczynia się do niej nadają. A do czyszczenie też się trzeba przyłożyć. Załóżmy jednak, że ją już mamy. Czym więc czyścić płytę indukcyjną, aby skutecznie usunąć plamy i przebarwienia? Jak pozbyć się białych plam z płyty indukcyjnej?


Każda płyta indukcyjna wymaga odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji, tak dla wyglądu, jak dłuższej funkcjonalności. W handlu sporo jest specjalistycznych środków do czyszczenia ceramicznych i szklanych powierzchni płyt indukcyjnych. I one są pewnym wyjściem - ale mamy też przecież środki nadające się do tej roboty wśród naszych zapasów domowych.

Czego nie używać do płyt indukcyjnych

jak wyczyścić płytę indukcyjną
Ważnym jest, aby używać odpowiedniego preparatu, ponieważ te źle dobrane mogą trwale uszkodzić naszą płytę. Tak działają np. preparaty na bazie chloru, innymi słowy środki wybielające. Z kolei standardowy płyn do mycia naczyń odtłuści, ale pozostawi niepożądane smugi.

Częstym rozwiązniem bywają płyny do szyb, ale tu trzeba pamiętać, że te zawierające alkohol mogą nawet uszkodzić powłokę ochronną "indukcji", powodując matowienie powierzchni.

Jeżeli już, to lepiej jest sięgnąć po środki czyszczące przeznaczone do delikatnych powierzchni, takich jak te używane do kabin prysznicowych, zwłaszcza te na bazie naturalnych składników, takich jak kwasek cytrynowy - o którym więcej poniżej.

Czym trzeć

Ważną kwestią jest też “sprzęt” do czyszczenia. Nie wolno stosować np. ostrych gąbek i czyścików. Te również szybko zarysują powierzchnię, a tego już nie usuniemy łatwo.
Jeżeli jednak musimy skorzystać z czegoś ostrego, co pozwoli nam usunąć jakś substancję, która przywarła do płyty, to istnieją specjalne skrobaki przeznaczone do takich płyt.

Oczywiście przy czyszczeniu nie obejdzie się bez użycia jakiejś ściereczki. Tu sprawdza się mikrofibra, względnie bawełna lub ircha.

Procedura czyszczenia "indukcji"

Płytę indukcyjną trzeba czyścić na bieżąco, praktycznie po każdym użyciu. A już na pewno, kiedy coś wykipiało lub wypadło z naczynia. 

Zanim zabierzemy się działanie, trzeba poczekać, aż płyta całkiem przestygnie. Następnie nanosimy nasz środek czysczący, pozostawiamy go na chwilę I wreszcie ścieramy za pomocą miękkiej ścierki lubi polerujemy. Niektórzy sugerują użycie ręcznika papierowego. Ja tego nie robię. Nie ufam jego chropowatej powierzchni.

_______________________

Środki do płyt indukcyjnych
_______________________


Ocet i soda do płyt indukcyjnych 

Tak, te dwa środki sprawdzą się jak zwykle idealnie. Najpierw spryskujemy zimną płytę octem i przecieramy wilgotną miękką szmatką, żeby usunąć zanieczyszczenia i tłuszcz. Następnie posypujemy sodą oczyszczoną. Na to kłądziemy mokrą dużą szmatkę, co pomoże odmoczyć wszystkie powstałe zabrudzenia. Wreszcie po kilku minutach delikatnie przecieramy płytę, płukamy szmatkę i jeszcze raz powtarzamy czynność.
Zamiast octu idealnie sprawdzi się też roztwór kwasku cytrynowego. Ten również posiada pewne zdolności wybielające, no ale to nie jest związek chloru.

A co z rysami na płycie indukcyjnej?

To stanowi poważny problem, ale można się przed nim trochę zabezpieczyć. Istnieją pewne środki ochronne, takie jak preparaty do konserwacji szkła ceramicznego, które tworzą warstwę ochronną, zapobiegającą zarysowaniom.

Jeżeli jednak doszło do zarysowania, to można spróbować użyć pastę do zębów o odpowiednim wskaźniku RDA (zwykle do 70), która dzięki swojej delikatnej ścieralności może pomóc w zmniejszeniu widoczności drobnych rys.

W tym celu nakładamy niewielką ilość pasty na ściereczkę z mikrofibry i delikatnie polerujemy rysę w okrężnych ruchach, pamiętając, by nie używać zbyt dużej siły, by nie pogłębić uszkodzenia. Następnie, jak zwykle, przeprowadzamy procedurę czyszczenia.


Poprzednio pisaliśmy o tym - jak zrobić zapach do samochodu







Komentarze